Image-empty-state.png

"Feminist Etik Nedir?" Üzerine

Hilde Lindemann, “Feminist Etik Nedir?” başlıklı metnine feminizmin ne olduğunu tespit etmekle başlar. Bu soruya verilen yaygın cevabın “kadınların sosyal olarak erkeklere eşit kılınması” olduğunu söyler ve bu cevaba üç önemli soru yöneltir (Lindemann, 2019, s. 7): “Hangi erkeklere eşitlik?”, “Neden erkeklere eşitlik?” ve “Kadın nedir ki?”.

Image-empty-state.png

'Radikal Feminizm'i Kurtarmak

Son birkaç yılda TERFizmin (trans dışlayıcı radikal feminizm) yükselişi, radikal feminizmin siyasi ve entelektüel bir hareket olarak seyrini sürdürdüğüne dair inancımı kuvvetlendirdi. Radikal feministlerin kendilerini bir kez daha dindar Sağ ile iş birliği içinde bulmaları bir tesadüf mü -daha ziyade retorik bir soruydu-?

Image-empty-state.png

'Yeni Küresel Düzen'in Adaleti Nasıl Olmalı?

Kısa bir süre önce, 2020 Nelson Mandela Yıllık Konferansını sunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres; yaygın, kurumsallaşmış eşitsizlik ve küresel Coronavirüs krizine karşı başarısız, milliyetçi tepkilerle karakterize edilen mevcut küresel düzenin geniş kapsamlı bir eleştirisini ortaya koydu.

Image-empty-state.png

'Yüz'süzlük ve 'Ölüm'süzlüğü Egemen Kılma Yönetimi

Yüzün silinmesi, ölülerin ortadan kaldırılması ve sosyal mesafe, bu yönetimselliğin temel araçlarıdır ve güç sahiplerinin üzerinde anlaşmaya varılan beyanlarına göre, sağlık korkusu sona erdiğinde bile bunların sürdürülmesi gerekir.