Image-empty-state.png

Gün Geçtikçe Daha Karanlık: Faşizm, Istisna Ve Ilkel Birikim Üzerine Notlar

Bu notlar en azından bir şeye dikkat çekmeyi amaçlıyor: Durum hem umutsuz, hem de ciddi. Bir teorik endişe meselesi olarak, günümüzün ‘kriz’ analizinden uzaklaşmamız ve yüzleşmekte olduğumuz şeyin üretim ilişkilerinin büyük bir değişikliğini riske atması ihtimaline karşı tüm önlemleri almamız gerektiğine inanıyorum.

Image-empty-state.png

"Feminist Etik Nedir?" Üzerine

Hilde Lindemann, “Feminist Etik Nedir?” başlıklı metnine feminizmin ne olduğunu tespit etmekle başlar. Bu soruya verilen yaygın cevabın “kadınların sosyal olarak erkeklere eşit kılınması” olduğunu söyler ve bu cevaba üç önemli soru yöneltir (Lindemann, 2019, s. 7): “Hangi erkeklere eşitlik?”, “Neden erkeklere eşitlik?” ve “Kadın nedir ki?”.

Image-empty-state.png

'Radikal Feminizm'i Kurtarmak

Son birkaç yılda TERFizmin (trans dışlayıcı radikal feminizm) yükselişi, radikal feminizmin siyasi ve entelektüel bir hareket olarak seyrini sürdürdüğüne dair inancımı kuvvetlendirdi. Radikal feministlerin kendilerini bir kez daha dindar Sağ ile iş birliği içinde bulmaları bir tesadüf mü -daha ziyade retorik bir soruydu-?

Image-empty-state.png

'Yeni Küresel Düzen'in Adaleti Nasıl Olmalı?

Kısa bir süre önce, 2020 Nelson Mandela Yıllık Konferansını sunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres; yaygın, kurumsallaşmış eşitsizlik ve küresel Coronavirüs krizine karşı başarısız, milliyetçi tepkilerle karakterize edilen mevcut küresel düzenin geniş kapsamlı bir eleştirisini ortaya koydu.